Kevadlaat "Ühe vana on teise uus!"

Üritustekalender: laadad, messid, kliendipäevad jne.

Kevadlaat "Ühe vana on teise uus!"

PostitusPostitas Eesti Vabaõhumuuseum » Teisipäev Apr 03, 2018 13:45

Suur kevadlaat "Ühe vana on teise uus!" 1. mail 2018 kell 10-16 Eesti Vabaõhumuuseumis

Meie esivanemad on taas- ja uuskasutust läbi aastasadade au sees hoidnud. Asju, mida sai parandada, kõpitseti ikka ja jälle üles ning esemed, mis olid oma aja ära elanud, said uue kuue ja otstarbe. Kui vanasti oldi säästlikud ja nutikad eelkõige vaesuse tõttu, on tänasel päeval taaskasutus au sees loodussäästliku mõtlemise pärast.

Eesti Vabaõhumuuseumi kevadlaadal saab tutvuda taas- ja uuskasutusega läbi ajaloo. Kohale on tulnud laadakaupmehed üle Eesti, et müüa maitsvat toidupoolist ja ehedat käsitööd. Esmakordselt toimub vanade asjade armastajate rõõmuks ka antiigilaat!

Peatee – Käsitöö- ja toidulaat, kus leidub kaupa igale maitsele.

Nätsi tuuliku plats – Antiigilaat
Lapsi rõõmustab Polli loomaaed kitsede ja poniga.

Kolu kõrts
Kolu kõrtsi eest kostub lõbusat rahvamuusikat pillimeistrilt ja lõõtsamängijalt Leho Laaserilt.
Kell 12.30 ja 14.00 astuvad laadaliste ette armastatud Lottemaa elanikud! Dr Ave, Tark konn Raimond ja jänes Mihkel rõõmustavad laadalisi etendusega "Leivad ühte kappi".
Kolu kõrtsis tegutsevad spetsialistid Eesti Vabaõhumuuseumi Konserveerimis- ja digiteerimiskeskusest Kanut. Talli all saab näha huvitavaid filmiklippe restaureerimisest ning kell 13.00 toimub sakstekambris konserveerimise teemaline loeng.

Sassi-Jaani talu õu - Väärtustame ja uuskasutame vana!
Sassi-Jaani talu õuelt leiab Uuskasutuskeskuse nurga, kus saab jalga puhata, õppida taaskasutama, panna ennast käeliselt proovile ning osta omanäolist vana kraami! Samuti ootavad seal huvilisi mööbli ümberdisainimisega tegelevad ettevõtted Retro Stuudio ja Eesti ReDisain ning tarbeasjade uuskasutuse entusiast Katrin Sisask. Osa saab võtta toredatest töötubadest, kus igaühel on võimalik luua vanast uus!

Kuie kool – Mis on vana, mis on uus?

Kõik me teame, et taaskasutuskeskustes ning kaltsukates käies võib vahel silma jääda nii mõnigi omapärane ese, mis ostlejas huvi tekitab. Selleks, et panna alus teadlikumale ostlemisele, saab Kuie koolis tutvuda paari viimase sajandi mööbli- ja riidemoega. Arutame üheskoos, kuidas antiigimööblit järeletehtust eristada ning kuidas kaltsukas ära tunda mööbli- või riideeseme ajastu.

Köstriaseme talu - Ühe vana maja on teise uus kodu!
Köstriaseme talu õue peal on kõigile vaatamiseks avatud näitus „Moodne rehemaja. Arhailise maja taassünd“. Lisaks jagavad vanade tööriistade parandamise, hooldamise ja korrahoiu kohta head nõu Eesti maaarhitektuuri spetsialistid. Kas Sina tead, kuidas päevinäinud kirvele uus käepide valmistada?

Härjapea talu – Taaskasutus sõjaajal
Teise maailmasõja aegses Härjapea talus läheb pererahvas vaatamata kõigile raskustele oma eluga edasi. Nutikas naispere teeb köögis nappidest toiduvarudest süüa. Perenaise õde õmbleb vanast leerikleidist ristimiskleiti peagi sündivale lapsukesele. Peremees loeb lehte ning vestleb oma armsa sugulasega, kes pommitamiste ja toidupuuduse eest on maale pagenud. Härjapea talu on märganud ka rongiga linnast tulnud kohvrikaupmees, kes loodab kohvris leiduvate tikkude ning niidurullide vastu oma perele hädavajalikku toidukraami vahetada.

Pulga talu – Ise tehtud, hästi tehtud!
Vaid mõnisada aastat tagasi oli eestlane, sealhulgas ka Pulga talu pererahvas, harjunud ise pea kõiki vajalikke materjale ja esemeid kodus valmistama. Mis lagunemas, seda parandati ikka ja jälle. Raisku ei lastud millelgi minna. Pulga talu suveköögis pikendab perenaine pajas toitu. Peremees sepistab sepikojas ja sulane parandab virgalt talvega lagunenud aeda. Rehemaja reheahjus valmivad kakukesed viimasest leivataignast ning tööka tüdruku käe all vuriseb vokk.
Eesti Vabaõhumuuseum
 

Mine Sündmused ja koolitused

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline