Kaltsuvaibad

Mööbli valik, kodutekstiilid jne

Kaltsuvaibad

PostitusPostitas muud vaibad » Neljapäev Jaan 27, 2011 19:36

http://album.ee/node/24456011/50121003
No paneks siis vahelduseks üles pildi tõeliselt väärtuslikust Eesti käsitöö vaibast-kirivöövaibast,tehtud kangastelgedel 1930-nendatel aastatel.Kallid kaltsuvaipade treijad - tehke järgi,kui oskate.
Muuseas,kõik Pärsia,Turkmeeni ja Kaukaasia vaibad on tehtud ainult käsitsi kedratud ja taimedega värvitud lõngadest-100% naturaalne käsitöö,sellepärast ka selline hind.Sünteetilisi värve,masinketramist ja odavat lapstööjõudu kasutavad ainult Pakistani odavate koopiavaipade tegijad.Selliseid vaipu nimetataksegi PakBuharadeks-võrreldes ehtsatega tõeline saast.
muud vaibad
 

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas maurus » Neljapäev Jaan 27, 2011 20:55

No näed, foorumlane Kaju kah tagasi ja seekord üsna tõsise etteastega! Need vaibad aga on ju hoopis teine jutt ja kes tahab kaltsuvaipa, peab selle ka saama. Selliseid kiritelgedel vaipu, meie rahvuslikku väärtust, arvan kaltsuvaipade "treijaid" teha mõistvat küll , kui vaid väga tahta ja veidike õppida. Ja muide, mis puutub nendesse Kesk-Aasia ehtsatesse vaipadesse, siis piisvalt kaua Kesk-Aasias elanuna, tean öelda, et mitte küll kõik materjal ei saa värvitud ainult looduslike värvidega, on ikka piisavalt sünteetilisi värve kasutatud. Et vaibad näeksid veel ehtsamad ja vanemad välja, lastakse nendel trampida nii eeslitel kui lastel (olen kuulnud ka kaamelikarjade jalge alla laotatud vaipadest, meil oli seal kaameleid vähevõitu, nii et ise pole näinud). Tulemuseks siis polnud värvid liiga kirkad ja jätsidki sellise taimsete värvidega värvitud mahedama mulje.
maurus
 
Postitusi: 642
Liitunud: Pühapäev Sept 02, 2007 16:21

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas alma » Reede Jaan 28, 2011 18:22

Sääraste vaipade valmistamise hõlbustamiseks: Eesti Rahva Muuseumil on valminud digikogu neil leiduvatest vaipadest. Selle abil on võimalik vaipu lähemalt uurida (vaipa lähemale zoomida) kuni lõngade arvu äralugemise täpsuseni, neid 3D formaadis keerutada kah. Ilmselt huvitav vaadata kõigile, vaibakudujatele, ruumide sisustajatele jne. Lisaks hea ülevaade Eesti eri paikkondades tehtust.
Niinimetatud kaltsuvaipu saab kah mustriga kududa...
http://vaibad.erm.ee/

Mis puutub "tõeliste" vaipade ja muude tekstiilide valmistamisse, eks neid ikka tehakse, seda õpetatakse endiselt, valmivad nii koolitöödena kui muidu kah, loominguna. Rohkem ja vähem kunstipäraselt... või rahvuslikult. Aga kui suur see nende turg meitel on? Et elab sellest ära kah? Kui palju ühe sellise vaiba tegemine aega võtab?
alma
 
Postitusi: 3871
Liitunud: Esmaspäev Aug 28, 2006 18:08

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas maurus » Reede Jaan 28, 2011 19:03

Ja nendest koopiavaipadest,PakBuharadest, mida sa saastaks nimetad. Nimelt, kui inimene soovib omale jala alla sooja ja ilusat uut koopiavaipa ja on sellel astudes ja istudes rahul ja õnnelik - siis on ju tore ja ta ei oska arvatagi, et ta saasta on saanud. Teine aga, nagu sina, Kaju, kogub neid juba koidest puretud ja narmendavaid "rahvusliku uhkuse" sümboleid ja on ka rahul, väga rahul, siis las ta ollagi nii, et igal ühel on oma eelistused ilma teise maitset maha tegemata. Ja nagu Alma juba ütles väga õigesti, kui paljud siis meist saavad endale muretseda seda ehtsat rahvuslikku väga hinnalist käsitööd.
maurus
 
Postitusi: 642
Liitunud: Pühapäev Sept 02, 2007 16:21

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas liivakass » Laupäev Jaan 29, 2011 03:01

Eks rahvuslik käsitöö ole ilus muidugi aga.... vaat minu jaoks on selline käsitöö tiba liiga kirju, õhuke ja niru hooldada, vaadata ma seda võin hea meelega vabaõhumuuseumis aga omale ei taha. Samuti nagu ei taha setu tikitud käterätte ega Muhu tikitud tekke. Mul on vanaema kootud imepeen ja ilus, täisvillane saanitekk aastatest 1923-25 mida ma suviti tuulutan, kasutada ei taha ja ära visata ei raatsi- mulle piisab täiesti ühest rariteedist majas, seepärast eelistangi lihtsalt hooldatavaid nn kaltsutekke, koridoris, köögis ja saunas, suvel ka terassil.

Ja ma arvan, et need kes teevad kõvasti telgedel tööd saaksid hakkama ka esimeses kirjutises näidatavate tekkide-vaipade-sõbadega.
liivakass
 
Postitusi: 479
Liitunud: Kolmapäev Okt 01, 2008 23:00

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas muud vaibad » Laupäev Jaan 29, 2011 13:11

Siiski tundub mulle,et praegune Eesti üldine trend on selline,et on vaibakunstnike tööd,siis on tükk maad tühja ruumi vahel ja siis on masstoodanguna kaltsuvaibad.Muid eesti käsitöövaipu küll tehakse,aga vähe.Kaltsuvaip on küll lihtne,praktiline asi kodus(mõned neist isegi üsna ilusad),kuid mingit kultuurilist,etnilist väärtust nad siiski ei oma.Neid ei päranda järeltulevale põlvele uhkusega.Meie väärtuslikku käsitööd teevad ja eksponeerivad ikka meie ise.Kui enam keegi midagi ei tee ega oska,siis polegi meil midagi muud järel ,kui tolmunud eksponaadid muuseumis,meenutamas kunagi olnut.
Seega kes tahab midagi sellist ära visata,pigem andku teada-ostan ära.
PakBuhara on mul endalgi olemas(sai naiivsena ehtsa pähe ostetud),ära küll ei viska,kuid koju ka ei taha-viisin suvilasse.Neid teevad lapsed-lapsorjatöölised ,mõne sendi eest päevas.Masinkedratud lõnga kvaliteet on selline ,et võrreldes ehtsa Pärsia vaibaga,kulub mitu korda kiiremini ribadeks.Pärsia vaip kestab ikka aastakümneid,kui mitte sadu ja muutub vanana veel väärtuslikumakski.
Ka pean ma tunnistama,et Mauruse jutuski on oma iva.Tõelised idamaised vaibad jagunevad samuti laias laastus kaheks.Üks osa on nn.tööstuslikus korras müügi jaoks tehtavad vaibad kuskil manufaktuuris,workshop kohas jms.kus ridamisi naisi töötavad etteantud joonistega ja min.tasu eest.Seal võib ka Mauruse poolt jutustatud asju olla.Üldiselt kehtib idamaades selline äraspidine tarbijakaitse,et klient ise peab olema pädev hindamaks toote kvaliteeti,mitte müüja ei pea seda tagama.Seega oled loll ja ebapädev-saadki petta.Seega ei soovita ühtki sellist ostu teha ilma eksperti kaasamatta.
Teine osa vaipu valmib tavaliselt oma tarbeks kusagil auulis,eemal tsivilisatsioonist,kuduja saab loominguliselt läheneda,sealt võib veel tänapäevalgi leida tõelisi pärle.
Lõpetuseks kutsuks ikka üles mitte vahetama oma kultuuri peenrahaks ja väärtustama ikka seda mis väärtustamist väärib
muud vaibad
 

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas muud vaibad » Laupäev Jaan 29, 2011 13:28

Veel arvan ,et selliseid kirivöövaipu ostaksid ka välismaised kollektsionäärid,nii nagu Pärsia vaipugi ostavad.Ka Ameerika pärismaalased(näit.Navahod)müüvad suure eduga oma sümboolikaga vaipu rahvusvahelisel turul.Müüvad oma ainukordset kultuuri teistele rahvastele.Sama saaksime teha meiegi.Meil kipub millegipärast vastupidi olema-omast loobutakse et sisse tuua võõrast rämpsu.
muud vaibad
 

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas maurus » Laupäev Jaan 29, 2011 16:49

Muideks, Mauruse jutt käiski just nende kodus ja enda tarbeks (kuigi müüdi neid ka kohalikul väikesel turul, esiotsa istus puuviljade müüja sellel vaibal maas ja kui ostusoovi oli, ropsis puhtaks ja kui olid ostja, sinu ta oligi). Ja tegu ei olnud mingi vabrikuga, kogu tgevus toimus väikeses kishlakis (seal ei kutsutud neid auulideks, auulid olid enamasti mägedes). Aga sellest rahvusvaipadest: kui seda elatusallikana võtta ja jääda ootama seda välismaist kollektsionääri, kes ta endale ostab - siis on vist varsti näpud põhjas, kaldun arvama, et massilist müüki ikka organiseerida ei saa, lihtsalt poleks turgu, nad on ikka tänu oma töömahukusele väga kallid.
maurus
 
Postitusi: 642
Liitunud: Pühapäev Sept 02, 2007 16:21

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas Naks » Laupäev Jaan 29, 2011 17:14

kuulge, rahva maitse ongi labane, alati seda olnud, pole mõtet ennast kulutada siin, et pööblist kedagi sellest massist kõrgemale tõsta, las produtseerivad rämpsu edasi ja elavad selle keskel! Mõnest nooremast inimesest kahju küll aga eks kultuurist hoolijaid, hindajaid ole alati natuke olnud. Enamusele kaltsuvaibad väga kohased.
Naks
 

Re: kaltsuvaibad

PostitusPostitas kunksmoor1005 » Laupäev Jaan 29, 2011 20:12

Kuulge, see jutt läheb küll täiesti üle mõistuse! Tundub, et räägivad vaid rikkad linnainimesed, kes elavad linnas teabmitmendal korrusel ja sõidavad autoga treppi, kust lakei siis auto parklasse ajab. Kaltsuvaip on ikka täiesti funktsionaalne asjandus. Minul on neid 4-5 tükki. Vaip käib esikusse maha, kust siis vastavalt vajadusele (porisel ajal vahest paar korda päevas) pesumasinasse rändab. Mingi pestav kate sinna ei sobi eriti, sest talvel ja märjaga kipuvad need jala all libedad olema ja kaltsuvaip, mis hästi masinas pesemist kannatab, on minu arust parim lahendus. Mingit kallist kunstkäsitööd sinna ju panema ei hakka, aga lähedaste tervis on ikka nii palju väärt küll, et kaltsuvaiba peale raisatud rahast kahju ei ole.
kunksmoor1005
 
Postitusi: 483
Liitunud: Laupäev Juun 07, 2008 22:05


Mine Mööbel ja tekstiilid

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline