Sotsiaalpsühholoogia

Peresuhted, lapsed, rasedus ja sünnitus, tähtpäevad jm.

Sotsiaalpsühholoogia

PostitusPostitas alma » Laupäev Okt 24, 2009 22:36

Sotsiaalpsühholoogia väitel (kasutan oma teemapüstituses liisbeti lisatud infot raamatust "Sotsiaalpsühholoogia alused", Hayes N, 2002) on igas grupis "meie" - tunne (iga võõras - sissetungija, kes harjumupärast rütmi rikub - on tasakaalurikkuja - oht väljastpoolt; kes tuleb ruttu paika panna). Kuidas teile tundub, kas siinses foorumis on inimeste vastu selline suhtumine?

Väidetavalt kuulub iga kollektiivi ehk kogukonna hulka "kindlalt määratletud" seisuste hierarhia: juht, liider, staar, peksupoiss (must lammas), tõrjutu, kontrollija, alati parim, krooniline lobiseja,negativistlik liige, vaikivad liikmed... ning toimuvad tüüpilised grupisisesed rollimängud. Kuidas meite "kogukonnaga"? Saab siin inimsuhete vallas toimuva kohta öelda "virtuaalmaailm", või on see siiski "päris" inimelu ainult natuke teises vormis? Mängib staatus mingit rolli? Või on see koht kus saab suhelda ilma "päriselus tuntud" "mingi liigituse alla" kuulumise kohustuseta? Kasutades sõnavabadust. Ning koos sellega vabadust, mida annab anonüümsus ning vaba tahe osaleda foorumi töös siis, kui on aega või tahtmist. On anonüümsus ohtlik, vaimse tervise seisukohalt? Kas ei anna see võimalusi psühhoterrori kasutamiseks, eeldades et eelpoolmainitud tüüpilised rollimängud ka virtuaalmaailmas toimuvad?

Kuidas on lood väidetavalt saabuva "uue ajastuga" inimsuhetes, kristallinimestega, indigolastega, inimestega kes näevad rohkem ja teisiti, sellega, et inimesed on võrdsed? Kas sellistel teemadel kirjutaja on krooniline lobiseja, alati parim, peksupoiss, ufo? Mängib ta mingit rolli?
alma
 
Postitusi: 3871
Liitunud: Esmaspäev Aug 28, 2006 18:08

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas käbi » Laupäev Okt 24, 2009 23:14

kus juures, ma mõtlesin avada teema samal kaalutlusel, teise pealkirjaga ehk interneti võlud ja valud.
mind pani hämmastama juba eelnevalt üks seisukoht, kuidas virtuaalne maailm on teistsugune kui tavamaailm, ometigi minu jaoks on siin samasugused tegelased nagu tavamaailmas ehk inimesed.
teine üllatus oli võimumängud , ise pole mõelnud sellise asja peale ja mõtlesin pikalt, et ilmselt, siis inimesed suhtuvad ka reaalses maailmas kaaskodanikesse nii, et, kes istub pappkastis, kellele võib jalaga panna ja keda kummardada.
nii mõnigi asi vajab minu jaoks hetkel läbi mõtlemist veel, sest antud asjad panid mind hoopis teisiti mõtlema, et kuidas inimesed on võimelised elu võtma.see oli suur üllatus, selles peituvad ilmselt interneti võlud, et oma suhtlusringkonnas ma kunagi sellise asja üle juurdlema poleks pidanud.
käbi
 
Postitusi: 2090
Liitunud: Esmaspäev Juun 20, 2005 21:26

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas käbi » Laupäev Okt 24, 2009 23:26

positiivne on see, et internetis ehk inimesed julgevad rääkida probleemidest, mida just oma tuttavatega arutada ei tahaks nagu. mingis mõttes anonüümsus annab ka inimesele ehk suurema aususe, et ta julgeb ka öelda seda, mida ta mõtleb, teades, et teda järgmine päev ei lasta sellepärast töölt lahti.
pigem, mina leian positiivset rohkem, isegi sealt negatiivsest annab välja nokkida asju, mille peale vat ei tuleg ja hakkad nägema ka elu natuke teistsuguselt.
käbi
 
Postitusi: 2090
Liitunud: Esmaspäev Juun 20, 2005 21:26

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas k. l.m. » Laupäev Okt 24, 2009 23:44

Virtuaalkogukonnal on reaalsetega ysna palju yhist, st inimesed asuvad meelsasti moodustama kogukonnasiseseid grupikesi, kellega koos paremini mõtteid vahetada sobib vms, sarnasuse tunnustel nagu päriseluski. Tegelased, nagu staar, lemmik, peksupoiss, tõrjutu vms - kõlab liiga põhikoolipäraselt ning KK liikmete seas ma nii lihtsaid karaktereid ja yheseltmõistetavaid tegevusi pole näinud.
siinfoorumlased, kes teatud teemadesse kogunevad, on reeglina samal tasemel ning nn peksmist suvalistel teemadel õnneks haruharva. kaarnake tunneb kyll veidi lugejate võõrastust oma grafomaniakaalse stiili vastu... arusaadav ka, aga ehk antakse last ootavale kodanikule andeks... istub kodus, mõtleb ja uurib-puurib...
Uus ajastu, indigolapsed jm on ilmselt 90-tel välja mõeldud tooted nn populaarpsyhholoogide poolt. Pärast seda, kui heaoluriikides hakkasid laiemalt ilmnema probleemid juba 2, 3 põlvkonda teleka ees yles kasvanud lastega-noortega, kes ei suutnud nn sajanditega juurdunud yhiskonda sulandumise kombeid täita, probleemid suhtlemisel jne. Aga banaanimaades ju indigolapsi ei ole...
k. l.m.
 

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas toshi suzume » Laupäev Okt 24, 2009 23:49

kirjutan alla.
see, et see maailm on arvuti ja klaviatuuri vahendusel, ei tähenda, et see teistsugune oleks. sealjuures täpselt sama virtuaalne, kui see päris maailm. [i]follow the white rabbit[/i].
klaviatuuri ja arvuti vahendusel, ise välja mõeldud identideediga, on inimesed ilmselt rohkem päris. seega on virtuaalne maailm vähem virtuaalne, kui reaalne maailm. [i]there is no spoon[/i] - aga paraku ei painutata mitte lusikat, vaid iseennast, hea sugestsiooniga on võimalik ju näha, et lusik paindus ...
rollimängudest ja igasugustest teooriatest. igasugused sotsiaalsed teooriad lõpetavad oma kehtivuse täpselt sel hetkel, kui need avaldatakse. selsamasel hetkel hakkab teooria iseenda vastu töötama. rolle mitte ainult ei võeta, vaid ka antakse - see on demokraatia. annad kohusetundlikult oma hääle ja siis järgmised neli aastat mölised.
toshi suzume
 
Postitusi: 1855
Liitunud: Kolmapäev Dets 12, 2007 17:47

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas käbi » Laupäev Okt 24, 2009 23:57

ma arvan kaarnake, et mure jääb mureks, mõni oskab seda effektsemalt ja grammatiliselt korrektsemalt väljenda, aga asja sisu on tähtis. sellepärast pole küll mõtet põdeda.
käbi
 
Postitusi: 2090
Liitunud: Esmaspäev Juun 20, 2005 21:26

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas käbi » Pühapäev Okt 25, 2009 00:13

tsiteerimine on kõige lihtlabasem copy paste, mida effekti mõttes kasutatakse, demonstreerimaks oma haritust. pigem peaks üks raamat avaldama inimesele mõju, et sealt ise enda jaoks mõtteid ammutada, mitte lugeda lugemise pärast. kes viitsiks lugeda romaani, mis koosneks maailma klassikute tsitaatidest? väga palju kasutatakse sellist odavat populaarsust, tihti paljud ei hammust seda läbi ka.
käbi
 
Postitusi: 2090
Liitunud: Esmaspäev Juun 20, 2005 21:26

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas toshi suzume » Pühapäev Okt 25, 2009 00:41

mitte tingimata. vahest lihtsalt raamatus on mõni asi paremini kirja pandud ja teinekord on niiviisi, et viitamine / tsiteerimine annab parema tulemuse - ükskõik kas siis raamatu või mõne tegelase, tegelikkuse või ise väljamõeldu.
toshi suzume
 
Postitusi: 1855
Liitunud: Kolmapäev Dets 12, 2007 17:47

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas seletus » Pühapäev Okt 25, 2009 01:00

Teemaalgajata poolt algtekstist kopeeritud tekstil ei ole mingit seost nimetatud raamatuga.
Kirjutatu pärineb algteksti kirjapanija peast, kuid on sellele vaatamata tõene.
[u]Niiet - ärge raamatut muu infoga segi ajage! Need ei ole omavahel [b]otseselt[/b] seotud[/u].

Raamatule oli viidatud vaid kui ühele võimalusele teha tutvust psühholoogia alustega. Sarnast kirjandust on palju, kuid suuremas osas on see praegu kättesaadav vaid raamatukogudes (kõnealune on aga praegu müügiletil olemas).

Virtuaalmaailm [b]on[/b] tõeline ja reaalne, kuid ütleja arvates sarnaneb see paljuski alateadvusega, unenäolise seisundiga (oleme spontaansemad ega tsenseeri oma käitumist); ja ütlejale meeldib ärkvelolekuseisund siiski rohkem, ja võimalus oma sõnu ja käitumist ohjata.

Kõik maailmad on reaalsed. Kuid see on juba [b]filosoofia[/b] valdkond.
seletus
 

Re: Sotsiaalpsühholoogia.

PostitusPostitas seletus » Pühapäev Okt 25, 2009 01:17

alma Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Sotsiaalpsühholoogia väitel (kasutan oma
> teemapüstituses liisbeti lisatud infot raamatust
> "Sotsiaalpsühholoogia alused", Hayes N, 2002) on
> igas grupis "meie" - tunne (iga võõras -
> sissetungija, kes harjumupärast rütmi rikub - on
> tasakaalurikkuja - oht väljastpoolt; kes tuleb
> ruttu paika panna).

[b]see ei ole tsitaat raamatust[/b]
tegemist on siiski loengumaterjaliga, mis siinkohal oli esitatud mälu järgi, vabas vormis;
Info siiski tõene, sest midagi uut sellistes algtõdedes leiutada ei ole.

Teabe omapoolse sõnastamise oskus ongi märk selle omandamisest.
Tsiteerimine viitega autorile on vajalik autorluse tõendamiseks, kinnituseks, et mõte ei ole varastatud.

Foorumis on selline viiteta esitamine lubatud, kuid akadeemilises tekstis tuleb kindlasti lisada viide autorile näitex > (Liisbet, 2009).
seletus
 


Mine Perekond

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist