Kuidas rajada vähest hoolt nõudev hauaplats?

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Re: kuidas rajada vähest hoolt nõudev hauaplats?

PostitusPostitas Pirmeli » Teisipäev Aug 18, 2009 20:39

Ahjaa.. minu teine armastus on hauaplatside kujundamine ja just võimalikult hoodlusvabalt. Uurin lihtsalt maad ja vajadusel annan nõu.

Heida pilk siia http://www.virkus.com/aiandus/?p=526

Peenrakangas ei ole hea lahendus, samuti muru ja killustik. Karekesel on õigus. Aga umbrohi tuleb seemnest!!! :) st ülevalt. Alt peab olema pinnas piinlikult puhtaks tehtud. Sellest siin pikem kirjutis http://www.virkus.com/aiandus/?page_id=415

Jätkake samas vaimus, teeme kalmud korda!
Pirmeli

PostitusPostitas liisbet » Teisipäev Aug 18, 2009 20:42

ideid/nõuandeid võiks saada "[b]Kalmu kujundamine" [/b][url]http://www.raamatukoi.ee/cgi-bin/raamat?165683[/url], autor - Räpina Aianduskooli õpetaja [b]Reet Palusalu[/b]
liisbet

PostitusPostitas JoosuJoosu » Teisipäev Aug 18, 2009 23:26

ilus kivi. pandula vorm pihlakast või muust lehtpuust. või minimänd.
valge liiv.
üks ilusamaid hauaplatse oli aga säänne, et terve kalm oli nagu lilleaas. oligi niidumuru ja suves vahelduvad aasalilled sees.
JoosuJoosu

PostitusPostitas tedi » Kolmapäev Aug 19, 2009 13:57

vajalik teema! mul on liiv, aga vihm peksab kivi peale, peangi plaani,kas panna kivi ette mingid plaadid või riba taimi? Koht on puude all, ega seal eriti midagi kasva. Hea nõu kuluks marjaks
tedi

PostitusPostitas kaarnake logimata » Kolmapäev Aug 19, 2009 15:04

Minu esivnemate haudadel Võrumaal, kus peetakse traditsioone au sees, ning olude sunnil, on ysna väike ning sajandi jooksul välja kujunenud taimevalik: sõnajalad, väike igihali, piibeleht, isekylvanud niidutaimed, sh härjasilm, kukehari ja liiv, liiv, liiv, liiv. Edukamate inimeste sätitud platsidel on ka hostat, helmikpöörist, pojengi, nelgilisi, kivirikke (kui on rohkem valgust) jt alpiaia taimi. Kalmistutele ei ole tavaliselt puid lubatud istutada, piirdehekke on vähe, kuna ilus hekk vajab rammusat mulda. (Mida on kalmistul naabrite eest hekiga varjata?)
Jutt maasurnuaedadest, mida haljastatakse oma aia taimedega, ning väga paljud inimesed on veendunud, et hauaplatsil PEAB olema valge liiv, mitte miski peenar.
kaarnake logimata

PostitusPostitas JoosuJoosu » Kolmapäev Aug 19, 2009 17:23

tedi
ka looduslikud kivid (näiteks madalad rannakivid või graniidimummud või paekiviplatakad või killustik) on heaks piirdeks, et liiv vihmaga üles ei pritsiks. ma arvan.

ja noh... kui suurem suguvõsa hauaplats, siis ikka seda peenraid täis ei istuta vist. : )
JoosuJoosu

PostitusPostitas Pirmeli » Reede Aug 21, 2009 09:54

Peenraks ei maksa jah hauaplatsi muuta. Samas on lähedase kaotanud inimesel vajadus tihti käia ja toimetada haual ning sel juhul on "toredad hullused" arusaadavatel põhjustel lubatud. Hiljem peaks olema kohustus hauaplats korrektselt vormistada ja soovitavalt hooldusvabaks muuta. Tihti aga enam ei raatsita, sest taimed on lopsakad või pole enam aega jms.

Ise murran praegu pead, kas laiuv tuhkpuu või harilik kuusk `Repens` :)

Kujundus on olemas, taimevalikud on viinud mainitud taimedeni. Vaja on igas mõttes külmakindlat ja igihaljast taime, milleks tuhkpuu kindlasti karmil talvel ei ole. Samas on tal kõik muud head omadused antud kohas edenemiseks olemas ja väljanägemine on ka mitmekesisem kui kuusel, aga viskab lehed talveks maha. Kuuse jaoks on pinnas jälle veits kuiv (suurte puude alune) ja hiliskülmad teevad ka talle liiga. Variant oleks ka harilik jugapuu, aga madalad vormid on kollakad mingis etapis ja seetõttu on lähedaste soovil välistatud.

Ja taimede hinnavahe on tuntav kui neid on rohkem. Samuti jääb varguse oht, mis hetkel tundub, et aitabki valiku teha ;)
Pirmeli

PostitusPostitas Pirmeli » Esmaspäev Aug 24, 2009 21:37

Niinii, teema pole populaarne 8-) vai?

Kõnes olnud hauaplats lahenes pohlaga :) ja nüüd olen pohla otsinguil. Teada olevatel andmetel vaid Võrumaal. Aga kes teab lähemat müügikohta? `Koralle`t soovin.
Pirmeli

PostitusPostitas kii » Kolmapäev Aug 26, 2009 23:00

Väga hea ja vajalik teema minugi jaoks. Murran pead sama küsimusega - Kuidas siis on võimalik hoida väärikalt korras kalm kui sinna üle kahe korra suve jooksul ei ole võimalik minna.
Ostsin isegi selle eelpool nimetatud raamatu.

Mulle ei meeldi valge liiv, pole nagu loomulik. Isegi sammaldunud pind tundub kenam.

Kas pinnakattetaim igihali annab sügisel väga halvasti langenud lehti kätte? Aga see on vähemalt haljas ka talvel. Ja ümberringi paneks hostad.
Mis sa arvad, teemaalgataja? Kuidas küll kujundada?

Meie vana perekonna rahula on 6x6 meetrit. Üks neljakandiline kivi ja 6 väikest plaati.
kii

PostitusPostitas Pirmeli » Esmaspäev Aug 31, 2009 11:41

Kuidas kujundada on hea küsimus ja kõige peamine minu arust.

Kui kujundus ehk muster on paigas, siis tuleb leida taimed, mis antud pinnases vastu peavad ja ka sulle meeldivad ning sobivad sinu nõudmiste ehk hooldamisega. Neid õnneks on :) Veel pead arvestama varguse ohuga- enamasti kõik okastaimed ehk üksikud kallid taimed tassitakse kahjuks minema.

Kujundamist on kergem õpetada silmast silma, sest lahendusi on vääga palju. Täpselt samapalju kui hauaplatse ma ütleks. Ja mina tavaliselt lähtungi olemasolevast platsist, sest nii on vähem vaeva ja lõppkokkuvõttes tegijale soodsam. Kõige olulisem rajamis- ja ehitamisotsus "pinnas juurde või ära" vms tuleb teha samamoodi olenevalt platsist. Olenevalt pinnareljeefist tekib ka kujundus. Olenevalt kõrghaljastusest tulevad taimed (päike, vari, poolvari). jne jne :) Siia juurde ja vahele on palju nõu anda.

Viska pilk peale ka [url=http://www.virkus.com/aiandus/?p=526]sellele jutule[/url]. Eskiisil on kahetasapinnaline perekonna hauaplats.

Hakkasin koolitusi sel teemal jõudumööda üle Eesti korraldama. Kalmuhaljastus on mulle õunapuude lõikamise järel hästi südamelähedane teema ja Reet Palusalu on minu õpetaja :)

Esimene sats koolitusi toimub Saue vallas, vaata [url=http://www.virkus.com/aiandus/?p=486]siit[/url]. Kuna huvi on ka mujal üles näidatud ja kui huvilised kokku õnnestub koondada, siis teen perioodil sügis-talv-kevad ka mujal Eestis.

Kõik huvilised koonduge ja meilige mulle piret@virkus.com tulen heameelega kohale.

Kõnesolevale hauaplatsile sain `Koralle` taimed Metsa talust :) Tartumaalt ja eile tegime platsi valmis, homme lähen istutan taimed ära, ja kui hauaplaadi saab kätte ja paika, siis teen ka pildi. Olen õnnelik, et pohladega modernse kalmu teha sain. Ja põhiline, lähedased on hästi rahul, mis innustab edasi :)
Pirmeli

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 4 külalist