Makleia

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Makleia

PostitusPostitas anka » Kolmapäev Juul 08, 2009 21:10

Tere kõigile!
Ma pole siin nii kaua käinud, aga nüüd tekkis küsimus, millele ma ise vastata ei oskagi.
Nimelt, kas on olemas macleaya cordata kirjulehine vorm?
Otsisin google imigitest pilti, aga ei leidnud. Mul on keset makleia puhmast tekkinud äkitsi kirjulehine vars, täiesti õiged lehed ja on küll sama taim, aga nii kollaste triipudega seest. Ühesõnaga jumala variegata. Samas ülejäänud taimed on nagu "normaalselt" rohelised.
Kui keegi nüüd tuletaks meelde, mismoodi siia linki sai panna, siis ehk paneks ühe pildi üles ka.
anka

Re: makleia

PostitusPostitas toshi suzume » Kolmapäev Juul 08, 2009 21:14

[img] url aadress ilma tühikuteta [/img]

aga see ei pruugi töötada - viimasel ajal ei ole html kood funktsioneerunud (siis jääb kopi-peist)
toshi suzume

PostitusPostitas anka » Kolmapäev Juul 08, 2009 21:32

Ok, läheb vist suts aega, püüdsin album.ee-sse kontot teha, et pilti üles panna, aga nad pole veel uut parooli edastanud.
Nojah, võib-olla oskab keegi nagunii vastata mu küsimusele, ilma, et ma peaks üldse pilti üles panema.
anka

PostitusPostitas kassikakk » Neljapäev Juul 09, 2009 11:43

Kui keset normaalset puhmast on tekkinud äkki kirjud lehed, võib kahtlustada viirust. Ega ju mitu eri põõsast pole kokku istutatud? Pole võimatu, et esineb ka kirjuleheline vorm, kuid see ei kasva samast juurest kui rohelised lehedki.
kassikakk

PostitusPostitas anka » Neljapäev Juul 09, 2009 13:09

no see viiruste jutt käib nagu tulpide kohta... muude püsilillede osas pole seda kuulda olnud.
ja ei ole mitu istutust.
Ei, redigeerin oma teksti, näteks hostadel ja liiliatel on nad siiski olemas. Vaatasin hostade pilte, sealt on mõnel juhul vägagi näha, et miskit mäda. Makleial ei ole lehed krimpsus ega midagi, täiesti ilus ja terve näeb välja...
anka

PostitusPostitas anka » Neljapäev Juul 09, 2009 13:37

Pilt
anka

PostitusPostitas aia...ilu » Neljapäev Juul 09, 2009 14:14

Lugesin A. Kähri raamatut hostadest ja nii saadaksegi uusi sorte e. sporte. Endal kahel põõsal uutmoodi lehed....
Makleiast miskit ei tea ja ei saanud ka aru pildilt kui suur see uuekas on. Kakuks ta ikkagi emataimest eraldi kasvama ja teeks ninnu - nännu...(:P) Uuele sordile võid ka aiailu nimeks panna;) Tegelt uuekas ongi ju niiii ilus.
Võõrast aiast leidsin ka eimäleta mis lillel kirjusi lehti ja nüüd ootan ta paljunemist.....
Ise kakun helmikpööristelt tillusi kasve, et juurutada ja teistega miski muu vastu vahetada. Need lilled juurduvad küll jube hästi....
Päikest!
aia...ilu

PostitusPostitas Claire » Neljapäev Juul 09, 2009 14:44

Kellelgi veel igatahes on macleaya lehed kirjud. Kui hästi inglise keelt oskad saad lugeda kuidas või miks - kui ei oska pane aadress googlisse ja lase ära tõlkida kuigi see on väga arusaamtu tõlge seal. Taim ssub lehe keskel, iirise kõrval www.inthecountrygardenandgifts.com/journal/58 .
Claire

PostitusPostitas anka » Neljapäev Juul 09, 2009 16:03

heas mullas kasvab makleia muidu paari meetri kõrguseks, mul talle nii häid tingimusi pakkuda pole, eelmisel aastal oli ca meetrine.
aga kõnealune eksemplar on pragu ca 10 cm pikukene, ongi teine sinna siginenud alles hiljuti, sest põhitaim on ikka hulga kõrgem momendil.
ma selle uue vormi peale mõtlesin esimese hooga muidu isegi, aga ega siis sellist õnne ei julge ju esialgu uskuda (:P)
makleiaga on see jama, et tal on õrnad juured, mis kergelt katki lähevad. seepärast ei julge ma teda esialgu torkida ega teistest eraldada. kevadel läks mul mitu taime katki, kui neid ümber kodustada püüdsin. muidu võiks ju seda va ninnu-nännut teha...
mõtlesin calmia puukooli pildi saata ja annisti käest uurida, mis värk on. nad on kunagistel aegadel makleiat müünud ja ta võib rohkem teada, arvestades, milline teadmistepagas annistil nii ehk naa olemas on.
hea nali oleks, kui ta ütleks, et oi,oi, see on haige taim, teistest otsekohe isoleerida! ::o
anka

PostitusPostitas anka » Neljapäev Juul 09, 2009 16:20

ma lugesin selle inglise keelse jutu läbi, aru sain nii, et sellised asjad juhtusid ilmselt palavusest?
ja tundus ka, et selline kirju leht neile sugugi ei meeldinud. kui tagasi roheliseks ei muutu, siis tulebki ta hävitada? arumaisaa...
ilmselt tulebki calmiasse kirjutada.
Leidisn netist sellise teksti, äkki kedagi huvitab:
Lehtede mitmevärvilisus taimedel

Taimelehed võivad olla mõnikord kirjud, sisaldades valgeid laike. Pigmendi puudumine mõnes leheosas on põhjustatud erinevat tüüpi kloroplastide ebavõrdsest jaotumisest raku jagunemisel – osadesse rakkudesse satuvad kloroplastid, mis ei ole võimelised pigmenti tootma. Kahte tüüpi organellide esinemist rakus nimetatakse heteroplasmiaks, ühetüübiliste organellide esinemist homoplasmiaks. Heteroplasmilise taimeraku jagunemise tulemusena tekkinud valged sektorid taimelehes on erineva suuruse, kuju ja asukohaga. Kuigi mõnedel taimedel on lehed mosaiiksed, kindla värvusmustriga, pole sel juhul tegemist mitte kloroplastide ebavõrdse jaotumisega tütarrakkudesse, vaid hoopis lehesiseselt toimiva füsioloogilise süsteemiga, mis reguleerib pigmendi tootmist lehes nii ajaliselt kui ka ruumiliselt.

Taimelehtede värvust kontrolliva emapoolse pärilikkuse avastasid saksa botaanikud Carl Correns ja Erwin Baur. Mirabilis’e roheliste ja kirjuleheliste taimede ristamisel selgus, et järglaste värvus sõltus emataimede gameetide värvusest. Kui järglaste saamiseks tolmutati “valge sektori” õisi tolmukatega, mis pärinesid “rohelisest sektorist”, saadi pigmenditud taimed, kui vastupidi, siis ainult roheliste lehtedega. Need retsiprooksed ristamiskatsed näitasid, et faktor, mis määrab lehe pigmentatsiooni, kandub järglastele üle ainult emaliini pidi. Juhul, kui taim päris emalt segu pigmenteeruvaid ja pigmendivabu kloroplaste, avaldus tal lehtede kirjusus. Katsetes pelargooniumiga oli taimede värvuse lahknemine järglaskonnas keerulisem, sõltudes nii ema kui ka isa kloroplastidest. Retsiprooksetel ristamistel, mis olid analoogilised eelpooltoodud katseskeemile, saadi seekord mõlemal juhul järglaskonnas nii rohelisi, laigulisi kui ka pigmendivabu taimi. Samas ei vastanud lahknemissuhted lehtede värvuse osas Mendeli seadustele.
anka

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist