Talv viis Smaragdid (elupuust jutt)

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Talv viis Smaragdid (elupuust jutt)

PostitusPostitas täitsajama » Teisipäev Apr 14, 2009 23:06

5 aastat pidasid vastu aga sel kevadel on mitu tükki nagu paberist. Kahju, päris suure mehe mõõtu olid juba.
Paar aastat tagasi juhtus sama asi ühe smaragdiga. Ma igaks juhuks ei visanud seda ära vaid istutasin kiratseva puukese silma eest varjule aianurka. Minu üllatuseks ärkas ta ellu ja hakkas alt rohetama. Ülemine osa aga kuivas. Nüüd on ta juba 2 aastat olnud enam-vähem samasugune- madal aga elus. Samas pole ta saanud ei päikest, vett ega väetist, ühesõnaga vaeslaps :)
Tahaks teada kas nii jääbki või hakkab ta siiski laiemaks või pikemaks kasvama (kui paremini hooldada)? Siis tean mida ka oma jägmiste õnnetutega ette võtta. Madala heki jagu oleks siis juba taimi omast käest võtta :)
täitsajama

Re: talv viis smaragdid (elupuust jutt)

PostitusPostitas trumm » Teisipäev Apr 14, 2009 23:09

mis sul nendega juhtub? mis mõttes "talv viis"?
trumm

PostitusPostitas liisbet » Teisipäev Apr 14, 2009 23:19

igal juhul oota! ehk turgutad veel elule.
elupuud ei võta naljalt ju miski....
aga - ei saa ma ei üle ega ümber :) http://www.hot.ee/tsuga/art.html#12 siit saad muudki kasulikku teavet.

enne talve tulekut vaja korralikult kasta. alati. et kevadel piisavalt vett varuks oleks. muidu tekib nn füsioloogiline põud (maapealne osa alustab elutegevust, aga et maa seest veel jääs -- ei saa vett kätte >> jääb janusse)
ja üleüldse - kunagi ei tohi kastmisveega koonerdada! ennem harva, aga seeeest põhjalikult!
liisbet

PostitusPostitas trumm » Kolmapäev Apr 15, 2009 09:18

ja võibolla pole asi talves, vaid selles, et kevadpäike põletas ära ja ta ei varjutanud põõsaid. seepärast oleks ikkagi vaja teada, milline viga konkreetselt seda põhjustas.
trumm

PostitusPostitas täitsajama » Kolmapäev Apr 15, 2009 18:49

Eks ma mõnda aega veel ootan-vaatan, päris kohe välja ei juuri. Kehvad on vaid mõned- seega ei oska kedagi-midagi "süüdistada". Kastnud olen ohtralt (suvel ca 1x nädalas) ja varjutanud pole kevadel kunagi. Sel kevadel oli seda päikest veel eriti vähe minu arvates.. Suured tugevad taimed... Ei oska midagi arvata.
täitsajama

PostitusPostitas muhedik » Kolmapäev Apr 15, 2009 21:34

Siin võib viga olla tehtud juba istutamise ajal. Kui Sa seda ühte ümber istutasid, kas Sa mäletad, milline oli tema juurestik.
Potitaimel, kui pott on juuri täis kasvanud, on vaja ilmtingimata püüda enne istutamist juured lahti harutada, eriti need, mis ringlevad poti külgesid pidi, samuti poti põhjas asuvad alumised puntrasse kasvanud juured tuleb lahti harutada ja sirgemaks venitada. Kui seda ei tehta, ei suuda juured "potist" välja kasvada, ei omasta toiduaineid ega vett ja seetõttu hukkuvad. Ma soovitan need puud üles kaevata ja vaadata, kas neil ongi äkki see potikujuline mullapall. Kui neil veel vähegi eluvaimu sees on, siis haruta juured lahti, ära karda mõne katkemist, kalla istutusauk vett täis ja istuta uuesti ning kasta terve suve hoolega. Päris ära muidugi ei maksa neid ka uputada:D
Selle kuivanud puul võiksid kuivanud osa ära lõigata. Ta saab siis paremini kasvada. Ja ilmselt oled Sa ka teda istutanud väga suure hoolega, hoides mullapalli lagunemast.
muhedik

PostitusPostitas Peeter » Kolmapäev Apr 15, 2009 21:52

Eeldades, et kõik 'smaragdid' ühesuguse mulla sisse istutatud said - juurepalli lahtiharutamata jätmine ei hakka mõjuma viieaastase ootamise järel, päikesepõletus ei toimi valikuliselt samades tingimustes kasvavate samaliigiliste puude korral, elupuud ei vaja ei kastmist ega varjutamist. Ja veel, ega keegi neljajalgne & maa-alune juuri nahka pole pannud või nende alla oma metrootunneleid rajanud? Kui ei, siis võimalikest variantidest jäävad üle vaid pisipahalased seentega eesotsas, nendega tulebki võidelda; bakteriaalset nakkust julgeksin vähem tõenäoseks pidada, ja talviste satikate süüsse ei usu ma üldsegi mitte.
Peeter

PostitusPostitas muhedik » Neljapäev Apr 16, 2009 14:41

Olen näinud ise, kuidas hukkumise äärel oli just 5-aastane hekk. Aitasin esimesi puid üles võtta ja selle ülesvõtmise ajal istusid taimed puha "pottides" Esimestel aastatel elasid nad mingite vanade jõuvarude najal. Perenaine suutis selle ränga töö ära teha, võttis kogu haljastusfirma rajatud heki üles ja päästis ära.
Ja muide, elupuu vajab päris kindlasti kastmist. Eesti üks ilusamaid elupuuhekke läks välja just liivasel maal põua ajal, sest teda ei jõutud niipalju kasta kui vaja oleks olnud. Ja tegu oli aianduses ühe väga targa inimesega.
Muidugi võib siin olla tegu ka muude hädadega, kahjurite või muude tegelastega.
muhedik

PostitusPostitas trumm » Neljapäev Apr 16, 2009 15:53

elupuud jah, põuda ei talu. enamikes eesti muldades siiski miski niiskus on olemas, aga liivas v paepealses õhukeses mullas võib kuivus probleemiks küll osutuda. ma näen enda noorte elupuude pealt, kui suvel on pikalt kuiv, siis vajuvad ladvaotsad longu ja see on märk sellest, et on vaja kiiresti kasta. kui siis lased tund aega voolikust vett, on järgmisel päeval ladvad jälle kikkis ja mõneks ajaks puud rahul.
trumm

PostitusPostitas Kant » Neljapäev Apr 16, 2009 16:18

Täitsa vabalt võib juurte mittelahtiharutamine hakata ilmnema alles viie aasta möödudes. See võib juhtuda isegi veel hiljem, kõik oleneb sellest, kui tihe oli juurepall varem.

Küsiksin siin teemas, kas kellelgi on olnud probleeme ka mullapalli ümber oleva kangaga? Väidetavalt mullas ise lagunev kangas ei taha meie kliimas kohe mitte laguneda. Pidin eelmine aasta ühest aiast neli aastat tagasi istutatud pihlaka likvideerima, mis oli lihtsalt ühel hetkel surnud. Välja kaevamisel oli riie juurte ümber nagu uus. Osadel taimedel on see kangas veel ka tüve ümber seotud otstega, sellega tuleks väga tähelepanelik olla.
Kant

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist