Rodohädade diagnostika

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Rodohädade diagnostika

PostitusPostitas Fre » Teisipäev Apr 24, 2007 17:01

Rodoteemad on pikad või vale fookusega, seepärast (antagu andeks) tegin uue. Nagu ma juba enne hädaldnud olen, õnnestus Nõmme mändide all valdavalt übervarjus olevas aias leida (äparduse läbi) rododele koht kus neile paistab lagipähe keskpäevapäike. Plaanis on rodode ümberistutamine, aga peenra rajamine on paraku kapitaalsem ettevõtmine. Lisaks päikesekahjustusele (pruunid triibud, viirud, laigud lehtedel) tundub mulle siiski, et vähemalt ühel rodol on veel miskit viga. Nimelt on osad lehed krussis või isegi mitte krussis vaid mullitavad imelikult. St lehepind on laineline. Kas see võiks olla mingi muu tõbi kui päikesepiste?
Fre

Re: Rodohädade diagnostika

PostitusPostitas passer urbanus » Teisipäev Apr 24, 2007 22:38

minu hüpotees analoogsete nähtustega hädale:
a) kasvupinnas on tihe, õhuta ja liigniiske - taim lämbub
b) taim on istutatud liiga sügavale.

minul tekkis see häda sellepärast, et tegin oluliselt suurema peenra, kui taimel otseselt vaja, ning täitsin selle tuugalt rodo trubaga (ainult!).

turvas aga raip, vajub kokku, vettib läbi ning tekitab täiesti anorgaanilise keskkonna. tuleb välja, et turvast tuleks rodopeenrasse panna ainult jaopärast - happelise keskkonna tekitamiseks. on ju turvas ka täiesti toitaine vaba ning nagu juba nimetatud, struktuurita. taimed aga tahavad struktuuriga pinnast ...

ma igal juhul kaevasin turba välja ning segasin 1:1:1 läbi liiva ja männikooremultshiga.

päike väidetavalt ei tee rodole sugugi liiga - shotimaal vähemalt mitte ning see arvatavasti ka meil - talvel kui ma täieliku sulamiseni peaks muidugi kaetud olema.

lisaks võid lugeda seda - esimene selge, arusaadav ning loogiline rodokasvatamise õpetus (s.h. probleemid), mida on minul leida õnnestunud: http://www.glendoick.com/content.php?page=advice
passer urbanus

PostitusPostitas trumm » Teisipäev Apr 24, 2007 23:20

aga kui on happeline männimetsa alune, kus on siuke... no mitte turvas, aga muld - selline õhulisemat sorti küll, aga ikkagi turbase mulla moodi. kas rodod seal tahavad olla?
trumm

PostitusPostitas passer urbanus » Teisipäev Apr 24, 2007 23:37

ideaalne
passer urbanus

PostitusPostitas Fre » Kolmapäev Apr 25, 2007 09:41

Kasvupinnase süüks ei taha esimese hooga panna - mul on tehtud nii, et äärtes turbaplokid ja keskel segu turbast ja kuuri tahakogunenud poolkõdunenud okka-mulla segust. See viimane küll erilist mätsitud pätsi ei moodusta. Aga kui muud põhjust ei leia siis viimases hädas muidugi on vaja "süüdlane" leida. Istutuskõrgus jäi sama mis potis oli, jällegi, peaks nagu sobima. Aga päike ahistab siiski täiega (mul olid täitsa katmata ka). Tagumine rodo (esimese varjus veits) on enam vähem, aga esimene näeb välja nagu paremad ajad üle elanud harvavõitu luud.

Katmise osas - kui lahenduseks oleks katmine talvest kevadeni, siis võiks mõelda. Aga suvehooajal ei taha küll eesaias olevaid taimi pidevalt varjutada. Tegelikult juba võtsin vastu ümberistutamisotsuse.....
Fre

PostitusPostitas passer urbanus » Kolmapäev Apr 25, 2007 10:11

ei suvel pole vaja katta - jama sel ajal, kui maa külmunud - nov/dets kuni aprill

sooja mulda ei tahtvat kah - see tähendab et muld tuleb multshida, et päike pinnast üles ei kütaks
passer urbanus

PostitusPostitas margot » Kolmapäev Apr 25, 2007 11:09

Mina olen hädas sellise nähtusega, mida inglise keelses ilmas nimetatakse BUD BLAST, st taime õienupud hakkavad sügisel kattuma mingi hallikas mustja puruga ning kevadeks on õienupud hukkunud. Ei ole kohanud, et meie foorumites keegi sellist teemat käsitlenud oleks, aga ehk on kellelgi siiski sarnase probleemiga tegemist olnud? Põhiliseks kannatab selle häda käes meilEestis paljulevinud sort Cunningham's White, aga sel aastal on ka sordil Album Novum osa nuppe kahjustunud. Samas kõrval on teised sordid puutumata.
margot

PostitusPostitas passer urbanus » Kolmapäev Apr 25, 2007 13:39

kas see mingi hallitus / seen ei või olla - need pidada olla rodode üldised hädad - seega fungitsiid (topas näituseks)

siin lehel on muuhulgas ka rodode haigustest: http://plant-disease.ippc.orst.edu/plant_searchResults.cfm?search_str=r&host_alpha=Select&host_text=r
passer urbanus

PostitusPostitas p » Kolmapäev Apr 25, 2007 19:58

Omal õnneks seni vähemalt " bud blast" ´iga kogemused puuduvad! Õnneks üldse meil pole seni levinud mitmed haigused, kahjurid, kellega-millega mujal ollakse vahel päris hädas.
Jah, see on seenhaigus, mis õnneks (!) kahjustab väheseid liike ja sorte. Vastuvõtlikud on just kahjustatud C.W. , liikidest ohustab haigus veel Rhododendron maximumi ; omal aias on nad esialgu terved. Pritsitakse vajadusel fungitsiidiga.

Krussis lehtedega on olnud üks kogemus. Ostsin kesksuvel sordi Gomer Waterer, millel ülemised lehed olid just sellise moega, natuke pisemad ka. Arvasin, et taim on kergelt näljas. Väetasin teda natuke kõdunenud veisesõnnikuga, kastsin ka koralikult ning lehed kasvasid suuremateks, võtsid normaalse kuju, olemise. Kahtlen natuke, kas seda põhjustaks liigniiskus, õhupuudus, sügav istutus - ent need on hädad, millele on juhitud igati põhjendatult tähelepanu.

Ja veel - päikesepaistelistele kohtadele aias saab istutada ikka vaid üsna väheseid igihaljaid rododendroneid. Need kohad väärivad ikka roose ja teisi toredusi, rododendronid paneme ikka varjulisematesse kohtadesse aias. Mõned neist küll hea hoolduse korral lepivad ka natuke rohkema päikesega.

Ning siis see metsaalune, kerge muld mändide all, mis seob väga vähe niiskust, ootaks ikka parandamist, enamus sorte ei kasva hästi selles liivakas mullas, ehkki happelisuse mõttes oleks nagu kõik korras.
p

PostitusPostitas Fre » Neljapäev Apr 26, 2007 10:20

Pärisrebane - päiksesepaistelisus on ikka väga tinglik mõiste. Minu rodopeenras pole üldse päikesevalgust, va see õnnetu keskpäevane tund või paar (oleneb aastaajast) kus päike paistab rododele üle majakatuse. Muul ajal ja mujal on mändide võrad ees.

Huvitav on veel see, et üks rodo on täitsa OK ja teine väga hirmus. Mõlemad Nova Zemblad....
Fre

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist