Kas roos või rodo???

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Kas roos või rodo???

PostitusPostitas airike » Teisipäev Aug 22, 2006 12:00

Tere jälle!
Nüüd vihmaste ilmadega pole saanud aias miskit teha-olen hoolega igasugu ajakirju sirvinud.Algaja nagu ma olen, suur soov oli roose aeda istutada(mõned juba ongi),nüüd sattusin lugema rododest.Kas neid on kergem kasvatada ja hooldada kui roose-välja arvatud see, et peab neile sobiva turbapeenra rajama.Mul olemas kaks aianurka,kus võiks nendega katsetada-mõlemale paistab hommikul päike umbes 1-2 paiku hakkab aia vari tekkima.Lugesin ,et rodod ei talu keskpäeva päikest,millised sordid oleks lollikindlad,kas võtan liiga raske ampsu algaja kohta??? Teeks nüüd sügisel peenra valmis ja hakkaks kevadel pihta-kõhklen natsa,kuid pilte vaadates nad väga ilusad taimekesed,põõsakesed,mis iganes.
Kastekann: sul maja,aed ja mõtted samad -oled ise katsetanud?
Tänud ette
airike

Re: Kas roos või rodo???

PostitusPostitas deia » Teisipäev Aug 22, 2006 12:24

vat mul samad mõtted - aga ikkagi nagu pelgan veits. olen kah uurinud ja puurinud igatsugu kirjandust ja kuulanud targemaid inimesi. ja mulje siis on järgmine, et roos vast tunduvalt kergem kasvatada kui rodot. rodo tundub mulle üks igavene pirtsakas olema - alates sellest, et kasta soovitatakse ainult vihmaveega + mängimine mullaga + varjutamine kevadel. käisin ka J.Annisti loengus turbaaiast, siis oli kah rododest juttu - see kevadine mängimine nendega hirmutas mind ikke peris ära. aga ilusad on nad küll ja proovida kavatsen nendega järgmine aasta kah - eks näis siis mis välja kukub. mul veel see häda, et sellist tuulevaikset ja varjulist kohta nagu rodo tahab, on meie krundil väga raske leida - kui on tuulevari, siis on lauspäike ja kui on varjuline koht - siis jälle tuul tõmbab :) + veel see et puha paepealne meil see värk siin, nii et pean vist mitu koormat turbamulda tellima ja nendele eraldi koha aias tegema.
roosidega mu meelest tunduvalt kergem - kui neile ikke sitta annad, nende äraõitsenud õied ära lõikad - natuke kiidad kah neid ja talveks katad - siis õitsevad mis mühiseb.
deia

PostitusPostitas jalutaja » Teisipäev Aug 22, 2006 12:28

http://www.hansaplant.ee/index3.php?id=4
Minu jaoks on kõige keerulisem sobiva kasvukoha leidmine. Alustuseks katsetasin mustikatega. Kaevasin nulu külje alla sobiliku augu, põhja panin kuusealust prahti ja kivikesi. Mulla segasin musta sooturba ja okkapuruga. Palava suvega selgus, et koht ei sobi - nulu all liiga kuiv ja kastmine meelitas kohale mutid. Taimed küll elavad, aga marju ei saanud.
Niipalju olen targemaks saanud, et turvas kaotab aja jooksul oma happesuse, pikemas perspektiivis on mõistlik sisse segada hoolega männiokkaid ja -koorepuru.
Päike on eriti ohtlik kevadel.
K
jalutaja

PostitusPostitas kastekann » Teisipäev Aug 22, 2006 13:01

Rododega pole mina plaane veel pidanud(natuke hirmutab ka see rododega maaletoodud tamme äkksurma nimeline seenhaigus), aga nagu jalutajagi, muretsesin eelmisel sügisel prooviks ühe kännasmustika põõsa. Lugesin hoolega kirjandust ja küsisin veel müügikohast üle(roheline kaubamaja), kuidas ja kuhu istutada, ning talitasin vastavalt nõuannetele - päikesepaisteline koht, turbamuld, palju kastmist... aga midagi läks ikkagi viltu - hakkas kenasti õitsema, kandis/kannab isegi vilju, aga põõsa lehed on nahkjate tumeroheliste asemel sõna otseses mõttes neoon-helerohelised! Sealjuures on ta veel lemmik igasugustele ämblikele, kes samasugused neoonrohelised ja kogu põõsa oma võrku mässinud...
Paar kuud tagasi ostsin kaks põõsast juurde, istustasin vanema põõsa lähedusse(need näevad siiani normaalsed välja), aga natuke rohkem varju(eeldan, et kõiges on süüdi siiski päike), kuid plaanin, nagu airikegi sügisel samuti turbapeenra rajada ja mustikad sinna ümber kolida.

Airike - kas plaanid sellise kõrge turbapeenra rajada, turbapätsidega ääristatud?

armastus kodu ja aia vastu
http://www.koduaed.ee/
kastekann

PostitusPostitas airike » Teisipäev Aug 22, 2006 13:22

Mõte oli küll selline!
Kangas alla,et eraldada ülejäänud mullast ja siis turvas peale-ääred pätsidest.Lisaks peaks vist mingi tugevama ääre ehitama näiteks suurematest maakividest-lihtsalt turbapätsid pole vist eriti ilus.
Kuigi peale tiigi valmimist vandusin, et kiva enam ei tassi-kopp ees.Aga ega ma vist nendest ei pääse,tundub et neid pole kunagi küllalt-plankaia ja muru vahele kah veel vaja kivid laduda,muidu taks ei lõpetagi oma jalutamist.
Teen vist ikka nüüd peenra valmis,siis kevadel ei saa enam ümber mõelda.
airike

PostitusPostitas margot » Teisipäev Aug 22, 2006 15:17

Kergem peaks olema heitlehiste rododendroni sortidega, neile päike ja tuul niivõrd probleemiks ei ole. Ja õitsemine peaks päikese käes rikkalikum olema ning talvise päikesepõletuse oht olematu. Roos on jah kindlama peale minek, eeldusel taas, et on sobiv kasvukoht, minul männimetsaga piirnev ala ja rooside jaoks päikest vähe. Ise alusasin paar aastat tagasi igihaljaste sortidega, sel aastal tõin kaks heitlehist juurde, eks saab näha mis paremini läheb. Igihaljad sordid edenevad küll kenasti, aga õieilu pole ebasoodsate talvede tõttu veel ootuspäraselt kõikidelt taimedelt näinud.
margot

PostitusPostitas kastekann » Teisipäev Aug 22, 2006 16:04

Kusjuures rohelises kaubamajas on näidis-turbapeenrad ääristatud vaid turbapätsidega ja täitsa head nägid välja! Äärtesse annaks istuda mõned roomavad/rippuvad taimed - ntx jõhvikas.

armastus kodu ja aia vastu
http://www.koduaed.ee/
kastekann

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist